FB skupina Otužilci Frýdek-Místek – pravidla

15.3.2021 jsem na FB založil skupinu Otužilci Frýdek-Místek. Zároveň jsem zrušil skupinu Otužilci FM-klubovna.

Na rozdíl od klubů se zázemím, klubovnou, členskými příspěvky, brigádami a účetnictvím, fungují Otužilci FM jinak. Scházíme se na veřejnosti volně přístupném místě, za jehož nájem nikomu neplatíme. Nemám tak žádnou legální páku, jak přimět kohokoli k …čemukoli.

Nemůžu nikomu zabránit, aby šel plavat opilý, nemůžu nikoho nutit, aby svlékl kulicha a oblékl plaveckou čepici. Nemám jak, než prosbou, přimět lidi, aby se nastoupili a seznámili se s nováčky, zapózvali na fotku do alba, nebo si poslechli informace o závodní sezoně, účasti a přípravě na závody.

Takže jsem udělal na Facebooku skupinu sdružující lidi, kteří moje prosby a doporučení mají chuť vyslyšet. Kteří mají chuť respektovat níže uvedená pravidla, a to nejen u vody, ale i na Facebooku.

Rád bych zdůraznil, že u vody srdečně přivítám kohokoliv, kdo se chce do Ostravice smočit. Nechci otužilectví ve FM vymezovat vůči nikomu, takže kdo chce v době našich tréninků stát ve vodě u břehu a do půl těla, ať klidně přijde a má šanci vidět, že se to dá dělat i jinak. Třeba plavat.

FB skupina slouží převážně k informování o řádných a mimořádných společných plaváních ( řádné 3x týdně, mimořádné zejména pro účely mediální prezentace Otužilců FM, a pak různé vánoční, silvestrovské a další odlehčené akce.) Dále ve skupině chci informovat o metodice zimního plavání, jak předejít zdravotním obtížím, jak se pokud možno zlepšovat, a jak se připravovat a účastnit závodů v zimním plavání. Dále se ve skupině zveřejňují fotky a videa z plavání…na památku a další použití.

u vody:

  • U Žida plaveme v pondělí a středu od 16 hodin, v sobotu v 9. V tyto časy jsme všichni na místě, a když přijde někdo nový, seskupíme se, řekne nám ahoj a my řekneme ahoj jemu. Semtam uděláme společné foto.
  • Do vody jdeme po tomto krátkém zahájení.
  • V případě potřeby pomůžeme upravit schody odházením sněhu, posypaním pískem. Když je led, nejprve jdou do vody ledoborci, potom až ostatní.
  • Do vody jdeme pouze střízliví.
  • Ve vodě plaveme, nepostáváme na místě.
  • Plaveme prostovlasí, nebo v plavecké čepici.

na Facebooku:

  • Píšeme originální příspěvky, nesdílíme kdeco co nám na internetu připadá vtipné. Pokud máte pocit, že nějaký příspěvek stojí za sdílení, uložte obrázek / video a vložte jej na skupinu i s komentářem. Když je s tím trocha práce, člověk víc zvažuje, co sdílet a zároveň nám tak na skupině nevzniknou “díry”, když původní autor svůj příspěvek odstraní.
  • Nevedeme politické debaty.
  • Chováme se k sobě slušně.
  • Jdeme příkladem zejména nováčkům.

Je mi úplně jedno, jestli skupina bude mít 50 nebo 500 členů, takže pokud kdokoli cítíte, že pravidla jsou pro vás příliš těsná, neváhejte a skupinu opusťte – u vody se s vámi rád budu potkávat dál.

Nebudu do skupiny přidávat nikoho, koho osobně neznám, k Židovi s námi nechodí / nerespektuje výše uvedená pravidla. Nováčky přidám hned po prvním společném plavání, obvykle na skupině hned naleznou video ze svého prvního zimního plavání.

Zimní plavání dělám dlouho, rád, a chci, aby nám přinášelo radost všem. Takže proto je fajn vyjasnit si pravidla hned ze začátku a předejít tak nedorozumněním či rozepřím, když by nás tenhle sport / koníček měl spíš spojovat.

Díky že jste to dočetli až do konce a doufám, že od podzimu si zase budeme užívat studenou Ostravici společně. Těším se na vás.