Odpovědi na otázky kolem otužování,

které se opakují pořád dokola a je dobré znát na ně odpověď.

Můžu s plaváním v řece začít kdykoliv, třeba když má voda kolem nuly?

Ano, začít lze celorocně. V létě nebo na podzim je to příjemnější, ale, pokud jsi zdravý ( nejlepší je nechat si to potvrdit zátěžovým testem ), není problém jít ve společnosti zkušeného otužilce kdykoliv. Zdravé tělo není tak křehké, aby mu krátký pobyt v ledové vodě ublížil. Jen počítej, že ve vodě poprvé nebudeš moc dlouho, pro začátek stačí minutka a potom si pomalu čas ve vodě prodlužuj.

Musím se, než půjdu poprvé plavat do řeky, nějakou dobu sprchovat studenou vodou ?

Ne, nemusíš. Studená sprcha patří taky mezi dobré způsoby otužování, stejně tak jako třeba sport na studeném vzduchu. Nicméně, jakkoli je to prospěšné, není to jako příprava na zimní plavání nezbytné.
Plavání ve tudené vodě je celkem jiný druh zážitku a nedá se říct, že tě na to sprcha připraví. Ale opakuji, sprchování studenou vodou je dobré.

Je dobré otužovat se v sudu / vaně s ledovou vodou ?

Není, a to zejména pro začátečníky. Nemůžeš se hýbat, spíš než o otužování jde o prochladnutí. Při pobytu v ledové vodě je třeba pohyb. Až budeš pokročilý otužilec, klidně si semtam pár minut v sudu dej, ale nejspíš tě to už ani nenapadne.

V řece mi je zima na ruce, mám nosit rukavice ?

Pokud nemáš zdravotní problém, ne. Zdravému člověku se ruce časem otuží a nebude to tak nepříjemné jako ze začátku. To taky můžeš chodit plavat v neoprenu, popřípadě sedět doma a o otužování psát na facebook. Plaveme v zimě, takže nejsme bábovky a vydržíme to. Teplo a cit se po celkovém ohřátí zase vrátí. Pokud jsi začátečník, voda má 4 stupně a méně a prsty tě po plavání brní, drž se jednoduchého pravidla: Kolik stupňů nad nulou má voda, tolik minut v ní buď. Další sezonu to už pravděpodobně bude lepší.

Mám nosit boty do vody ? Plaveckou čepičku ? Kulicha ?

Boty do vody tě sice moc nezahřejí, ale zabrání zranění chodidla ve vodě / cestou do ní a zpět. Takže podle terénu venku i ve vodě, klidně ano. Plavecká čepička ti umožní velice komfortní namočení hlavy, což je podmínka k plavání jakýmkoli jinžm stylem než “paní radová.” Obojí, botky i čepička, jsou povolené i při závodech v zimním plavání.

Brát si do vody pletenou (či jinou než plaveckou) čepici nedává vůbec žádný smysl, lidé tento návyk kopírují od jiných začátečníků podle fotek na Facebooku. Důvod je zřejmý: Celé tělo je namočené v ledové vodě, která odčerpává cca 25 x víc tepla, než vzduch. Takže v porovnání s tepelnou ztrátou zbytku těla je únik tepla hlavou, která je na vzduchu, naprosto zanedbatelný a nijak vám nepomůže (jakkoli třeba máte ten pocit.) Naopak, ne-plavecká čepice vám zabrání v tom, abyste hlavu aspoň trochu namočili.

Mám si tedy namáčet hlavu?

Pokud chceš plavat slušně kraula, neobejdeš se bez toho. Nutné to není, dají se plavat i prsa. Když to ale zkusíš a nedělá ti to problém, klidně hlavu namáčej, třeba jako závěr plavání to může být docela příjemné a vede to k ještě lepší odolnosti těla vůči vnějším vlivům. V případě plavání s hlavou ve vodě velmi doporučuji plaveckou čepici, plavání s ní je mnohem příjemnější než bez ní. Opravdu mnohem. Při namáčení hlavy je dobré, pokud to děláš delší dobu, chránit zvukovod buď plaveckou čepicí přes uši, nebo špunty do uší.

Jak se po plavání co nejrychleji zahřát ?

Pohybem. Je dobré cvičení, ještě lepší je běh. Kdo může, ať po plavání běhá. Prakticky z jakékoli zimy tě dostane 20 minut pomalého běhu, zmrzlíci si můžou ještě pár minut přidat. Nenoste si zimu domů, tam už máte přijít úplně v pohodě, jinak děláte něco špatně. Klepat se zimou není, navzdory moudrům na Facebooku, prospěšné. Přizpůsobte dobu ve vodě svým možnostem následného zahřátí a radši uberte na čase ve vodě, než aby vám byla celý večer zima.

Jak mám ve vodě dýchat ?

Prostě dýchej. Tělo není tak neschopné, aby mu to někdo musel připomínat. Z počátku se můžeš vědomně snažit dech prohloubit, ale ať to děláš nebo ne, nakonec se nadechneš.

Mám se před vstupem do vody rozcvičit ? Rozdýchat ? Meditovat ? Hrát na bubínek ? Dělat jógu ?

Dělej si co chceš, pokud je ti to příjemené, nicméně nic z toho není potřeba. Prostě přijď k vodě, bez zbytečných okolků do ní vlez a plav. Celkový zážitek vylepší zapózování fotografovi kvůle Facebooku.

Když nemám s kým, mám jít plavat sám ?

NE ! Tenhle sport vždy dělej ve skupině či kolektivu. Ať jsi zdravý nebo ne, vždy měj někoho, kdo dohlédne na to, že nemáš problém a pokud problém máš, nenechá tě utopit / zavolá záchranku. Utopit se můžeš i v mělké vodě, kousek od břehu.

Jakou výhodu má chodit s vámi k Židovi ?

Hlavně se ti nestane, že půjdeš plavat sám. V inzerované časy tam vždycky je někdo, s kým můžeš plavat. A někdo zkušený, kdo ti poradí. K Židovi chodí hodně lidí. Nemusíš se předem s nikým domlouvat a pak třikrát měnit čas podle toho, jak se to komu hodí. Jít do vody v partě je pro drtivou většinu lidí příjemnější a narazíš tam na zajímavé lidi.

Děsím se davů, raději plavu jen s kamarádem.

Tak to neni otázka a ano, i takoví lidé se najdou. Buď se přeprogramuj a najdi v skupinovém otužování potěšení, nebo prostě choďte dál dva, tři. Budu rád, když se potkáme na nějaké akci, třeba zahájení sezony, vánočním či novoročním plavání. Rád bych zmínil i fakt, že když půjdete plavat 3, tak na vás bude koukat každý, kdo půjde kolem, zatímco v davu se celkem ztratíš.

Jak dlouho mám být ve vodě ?

Na to není úplně jednoznačná odpověď. Spíš bych řekl že pokud nemáš závodní ambice, tak raději míň než víc. Zkušení otužilci dobu kterou mají plavat většinou znají, kdo plave první sezonu, měl by přidávat velmi pozvolna a opatrně. Začněte minutkou a pomalu prodlužujte, a dá se říct že zdravý člověk nebude mít brzy problém plavat 5 minut v jakkoli studené vodě. Což pro získání zdravotních benefitů otužování stačí vrchovatě. Třeba zjistíš, že ti nedělá problém 15, 20 i více minut, zjisti to raději ale až poté, co ve zdraví přežiješ první celou zimní sezonu.

Mám další otázku, která tu nepadla, co s tím ?

Napiš mi přes messenger, whatsapp, mail, volej. Na většinu otázek mám jasnou odpověď, a taky umím říct, že nevím. Neumím třeba odpovědět na otázky typu Mám tu a tu nemoc, můžu dělat zimní plavání ? Na to se ptej doktora. Můžu plavat těhotná ( ano ), kojící ( ano ), s jednou nohou ( ano ). Nebo se můžeš zaregistrovat na mnoha skupinách na facebooku a otužovat se v pohodlí obývacího pokoje, aniž do vody kdy vlezeš.

Chceš jít poprvé do vody ? Napiš, zavolej, sejdeme se trochu dřív, ještě jednou to celé probereme a pak půjdeme plavat. Užijeme si to. Těším se na tebe.

Jsme taky na

  • na Facebooku
  • e-mail: zemeck@seznam.cz
  • nebo volejte 792 349 539 (Otakar Zemek)

Prostudujte si prosím také poučení a souhlas.

A ani ti neuškodí přečíst si 10 mýtů kolem otužování.