Pro nováčky

Otužování je časově i finančně nenáročný způsob, jak posílit imunitu. Zimní plavání, v našem případě plavání v řece, je jedním z nejsnazších způsobů, jak se otužovat. Taky je to velká zábava. Skoro každý někdy začal se studenými sprchami, málokdo ale vytrvá – u plavání v řece je překvapivě snazší vydržet. Přitom právě pravidelnost a soustavnost je to, bez čeho otužování nefunguje.

Společné zimní plavání v Ostravici pod jezem U Žida vám otužování velmi usnadní. Tím nechci říct, že začátky nejsou těžké, budete muset překonat určitou míru nepohodlí, to je ale stejné, když začnete s jakýmkoli sportem. Neboli, kdo je zvyklý sportovat, bude to mít trochu jednodušší.

Řeknu vám, proč je dobré, když už se rozhodnete otužovat, chodit plavat s námi ve skupině než sami, nebo v malé skupince.

Sami riskujete zdraví nebo život. Stačí když se vám udělá nevolno když budete vylézat v vody, spadnete, udeříte se do hlavy a utopíte se půl metru u břehu. Přeceníte síly, budete ve vodě o pár minut déle, než je pro vás dobře, na břehu ztratíte orientaci a umrznete. Atd. Vždy je třeba plavat aspoň ve dvou a jeden na druhého dávat pozor.

Malá skupinka má obvykle problémy s pravidelností. Když se rozhodnete chodit plavat v nějaké „ pidiskupince “, často se prostě nedomluvíte – když se plavání dvěma lidem ze tříčlenné skupiny zrovna nehodí, buď půjdete sami (což je špatně), nebo vůbec. Naše skupina vám zajistí, že úplně vždy budete mít ve vodě společnost.

  • Dav vás strhne. Někdy je vlézt do vody těžší než jindy, člověk je nevyspalý, unavený, ne zcela ve formě. Když ale uvidíte další desítky lidí, kteří neváhají, odloží svršky a jdou plavat, uvidíte, že se překonáte snadněji.
  • Budete se otužovat hned od začátku správně. To, že si v lednu dáte u vody pivo a přeplavete řeku, z vás otužilce nedělá a ani vám to zdravotně nijak neprospěje. Přínosné to bude, až si navyknete (ideálně) 3x týdně, celou zimu, chodit plavat, a budete plavat právě tak dlouho, abyste si tím neublížili. Déle neznamená lépe. Vedle soustavnosti a pravidelnosti je právě pozvolnost třetím pilířem zdravého otužování. Takže, když poprvé přijdete plavat v lednu, nebudete ve vodě stejně dlouho jako ten, kdo chodí plavat od listopadu.
  • Budete otužovat celé tělo, nikoli celé tělo mínus ruce, což je podivný nešvar posledních let. Ruce jsou součást těla, jejíž otužování dává smysl hned ze dvou důvodů. Zaprvé, po relativně krátké době vám přestane být zima na prsty i v běžném životě, podobně jako na nohy (ty nikdo z vody nevyndává) a ruce slouží jako pohon k plavání jakýmkoli běžným stylem. Takže vůbec nedává smysl otužování ” stojím ve vodě jak tvrdé Y, ruce zvednuté k modlitbě a čekám až mě někdo vyfotí na facebook.
  • Budete používat správné vybavení. U Žida uvidíte v beranici nebo kulichu plavat někoho z nás opravdu jen výjimečně. V každé skupině se najde pár lidí, kteří pravidla považují za omezování osobní svobody, nicméně jde o výjimky, potvrzující pravidlo. Řeka je všech, nemám jak zabránit plavat vám třeba v prostěradle a pít u toho šampaňské, doufám ale, že vy to dělat nebudete. Díky.

Z mnoha míst, kde se v okolí Frýdku-Místku dá v zimě plavat, jsem vybral jez U Žida (Staroměstský jez) hned z několika důvodů. Snadná dostupnost pro pěší i autem. Parkování cca 100 metrů od vody. Dostatečný prostor, kam si lze odložit oblečení. Snadný vstup do vody (schody). Bazén se stojatou vodou pro méně zdatné plavce a proudící řeka pro ty zkušenější. Na dno ale, při normálním stavu vody, dosáhnete v celé šíři řeky, takže když vám dojdou síly, můžete se postavit.

Schody do vody před plaváním zbavíme v rozumné míře ledu a sněhu a posypeme pískem, aby nedocházelo k úrazům.

Pro ty, kdo chtějí začít, stručně popíši, jak to probíhá.

Scházíme se každé pondělí a středu v 16.00, v sobotu v 9 hodin. Jelikož bývá dost zima a zimy si dost užijeme i ve vodě, na opozdilce čekáme maximálně 5 minut. Potom někdy uděláme společné foto a jde se plavat. Kdo jde do vody poprvé, dá mi o tom předem vědět a poprvé přijde v sobotu v 8.45, a než přijdou ostatní, dostane základní teoretickou průpravu a informace o bezpečnosti. Poprvé jde každý do vody se mnou, a to maximálně na dobu, kterou mu určím. Ostatní plavou, jak chtějí podle svých schopností a chuti, nicméně málokdy se v ledové vodě zdržíme déle než 15 minut, většinou jsou za 10 minut všichni z vody venku a naprostá většina lidí plave do 5 minut. Což je doba, která na získání otužilosti bezpečně stačí.

Celé plavání obvykle někdo fotí a fotky pak jsou jak zde na webu, tak na FB. Pokud má někdo s focením problém, stačí říct a na fotkách nebude, a stejně tak pokud někomu přijde publikovaná fotka „nelichotivá “, rád ji hned odstraním. Pro většinu lidí je to pěkná památka.

Když budete ve vodě déle než minutku nebo dvě, je to dost individuální, dříve nebo později se setkáte s jevem, kterému se říká otužilecký třes. Ten se do vás nedá přímo ve vodě, ale nejčastěji až když se převlékáte, nebo jste již převlečení. Je to způsobeno tím, že tělesné jádro se ochladí až s určitým časovým odstupem a je velmi nepříjemné a nevhodné v tomto stavu jít rovnou domů (a tam se klepat zimou celý večer.) Nejlepším způsobem jek se zahřát je pohyb. Takže, když všichni doplaveme a jsme převlečení, můžete se přidat ke skupince běžců a velmi pomalým tempem (podle toho nejpomalejšího) běžíme cca 20–25 minut buď proti proudu Ostravice a zpět, nebo proti Morávce a zpět, podle počasí a rozbahněnosti terénu. Tato doba je dostatečná, a i po desetiminutovém plavání ve vodě studené 1 stupeň vám po takovém proběhnutí bude dobře.

Od 5. sezóny, tedy 2023/2024 máme v plánu pro ty, kdo nemohou či nechtějí běhat, dělat po plavání společná cvičení pod vedením zkušeného Petra Paseky.

Každý plave na vlastní zodpovědnost a nebezpečí a velice doporučuji, abyste, chcete-li začít se zimním plaváním, absolvovali zátěžový EKG test a konzultovali se svým lékařem, zda je zimní plavání vhodnou aktivitou s ohledem na váš zdravotní stav.

Doporučené doby pobytu ve vodě pro začátečníky jsou tyto:

Teplota vody:                    Čas ve vodě:

16–20 °C ………………………………..12–18 minut

12–16 °C ………………………………..  8–14 minut

8–12 °C …………………………………. 4–10 minut

4–8 °C ……………………………………  2–6 minut

0–4 °C …………………………………… 1–4 minuty

Hlavně pokud vás, co plavete první sezonu, zebou prsty tak, že je druhý den necítíte, nebo cítíte brnění, držte se pravidla ” Co stupeň, to minuta ve vodě.” Tím nemůžete nic pokazit a příští rok to nejspíš bude lepší.

Mezi sebou si navzájem tykáme, bez ohledu na věk, pohlaví atd.

Ideální je přijít k vodě v oblečení v němž můžete běžet, přičemž plavky už můžete mít na sobě, ručník, popř. botky do vody v batohu (rovněž vhodném na běh). U vody se svléknete, zaplavete, převléknete zpět do běžeckého a mokré věci dáte do batohu…a běžíte s ním. Nepočítejte s tím, že mezi plaváním a během budete mít čas dát si věci do auta. Botky do vody užijete coby ochranu proti střepům nebo jiným ostrým předmětům, které se na dně mohou vyskytnout. Pokud ale budete celou dobu plavat, pak je potřebovat nebudete – většina lidí chodí bez nich.

Pokud vás cokoliv zajímá, napište mi buď na mail zemeck@seznam.cz, nebo přes Messenger, profil Otakar Zemek je na FB jediný, nebo klidně volejte na 792 349 539.

Opakuji, pokud chcete přijít plavat poprvé, dejte mi o tom předem vědět a přijďte v sobotu v 8.45. Samozřejmě je dobrý nápad přijít se podívat nanečisto kdykoli, ať vidíte, jak to probíhá. Ale poprvé se do vody chodí v sobotu.

Moc se na vás těším a doufám, že si plavání ve studené vodě taky užijete.

Poučení před prvním vstupem do studené nebo ledové vody.

Milý zájemce o otužování,

Těší mě, že chceš zkusit otužování plaváním ve studené vodě. Při tvých prvních krůčcích tě budu doprovázet, budu ti oporou a v případě problému se ti vynasnažím pomoct.

Nejprve zdůrazňuji, že jde o zážitek zcela odlišný od sprchování studenou vodou, takže zažiješ něco, co dosud ne. Pokud jsi neabsolvoval v nedávné době zdravotní prohlídku, ideálně se zátěžovým testem, ještě, než do vody půjdeme máš šanci si to rozmyslet a nechat se nejdřív „proklepnout “ u lékaře. Jistotu, jak tělo zareaguje ti to nedá, ale zátěžový EKG test spolu s názorem lékaře ti může rozhodování zjednodušit.

Dobrá – ať již prohlídku máš nebo ne, jsi dospělý, svéprávný a uvědomuješ si rizika, která jsou s jakoukoli extrémní sportovní aktivitou spojena. Do vody jdeš dobrovolně, já ti pomáhám a chci ti to co možná nejvíc zpříjemnit, nicméně pokud u tebe nastane zdravotní problém s jakýmikoli následky, jsi ty tím, kdo je za to zodpovědný. To pro pořádek. Pokud souhlasíš a dole to podepíšeš, jdeme do vody.

První jdu do vody já. Tam na tebe budu čekat, takže, nenech mě čekat dlouho, jdeme do studene vody, vzpomínáš? Sestoupíš ke mně po schodech a hned se snaž udělat pár temp. Jednak se ti bude lépe dýchat, a mnohem líp utíká, když něco děláš, než když jen stojíš na místě. Plus, hýbat se je lepší než …nehýbat.

Neustále budu prakticky s tebou, budeme na sebe mluvit, a pokusíme se vydržet tak dlouho, jak s ohledem na teplotu vody řeknu. Počítej ale s tím, že to poprvé bude třeba jen minuta, dvě…i míň. Nic nám neuteče a začínáme velice pozvolna. Ve většině případů z těchto prvních plavání pořizuji videozáznam, který budeš mít na památku a zároveň to bude naše pomoc osud nerozhodnutým – kdo vidí, jak snadno to jde, spíš do toho půjde příště taky.

Zřejmě poprvé pocítíš směs nepohodlí, bolesti, ale i euforie …než to zanalyzuješ, jdeme z vody. Hlavně dělej, co ti řeknu, když řeknu jdi z vody, udělej to hned, bez řečí, ty si necháme na potom, ok?

Ihned poté co vylezeš z vody se osuš, obleč a …jsi v suchu, poprvé tam nebudeš tak dlouho, aby se do tebe dal nějaký velký třes a dá-li, poskakuj na místě, trošku se proběhni, udělej pár kliků…prostě se hýbej. Já tou dobou budu možná ještě plavat a nebude trvat dlouho a vydržíš tam mnohem déle i ty, ale, dej tělu čas na adaptaci.

Pokud chceš, půjdu s tebou i podruhé, potřetí, pak si najdi parťáka, je nás tam dost, a choď s ním. Každopádně jsi na nejlepší cestě stát se otužilcem, užívat si benefity které z otužování plynou a budu rád, když se u vody budeme vídat dál.

Takže pokud do toho jdeš, prosím přečti, vytiskni, a podepsané mi to v sobotu dej do ruky.

Podívejte se prosím i na Odpovědi na otázky kolem otužování, které se opakují pořád dokola a je dobré znát na ně odpověď.