Vybavení k zimnímu plavání

Zimní plavání má – a většina začátečníků o tom nemá ani tušení – svoje pravidla. Pokud vás zajímají celá, googlete ” pravidla zimního plavání “. Ačkoli si myslíte, že nikdy na žádnou soutěž v zimním plavání nepojedete, a třeba máte pravdu. budeme se pravidel držet.

Abych dal příklad, který pochopí každý – sportovní pravidla se dodržují vždy. To je jeden z pilířů sportu. Malí kluci ví, že fotbal se nehraje rukama, volejbalisté si neřeknou ” což takhle jeden dopad míče na zem nepočítat “, a šachisté ani doma nehrají věží diagonálně.

My, Otužilci Frýdek – Místek, děláme věci správně, nebo se o to aspoň snažíme. Jsme otužilci – zimní plavci. Jsou i jiní otužilci, třeba pan Čupa je jistě otužilec turista, nicméně není zimní plavec, a kamarád, který se denně sprchuje a jednou za měsíc se smočí v tůňce se taky otužuje. Není ale zimní plavec.

Stejně, jako všechny pobízím k plavání, nikoli jen stání ve vodě, dovolím si i zdvořile požádat, na společných trénicích zimního plavání používejte správné vybavení. Když už máte dost odhodlání 3x týdně přijít k vodě a plavat, nesnažte se dělat rebely za každou cenu, ani vymýšlet své postupy, a dělejte to tak, jak se to dělat má.

Takže POZOR !

Během plavání nebudeme mít na sobě prostředek, který zvyšuje odolnost vůči chladu ( neoprénový a jiný oděv, ponožky, rukavice, boty nad kotník apod.) s výjimkou plavecké čepice. Použití bot do vody je na zvážení každého jednotlivce.

Co to znamená ? Nechcte na břehu beranice, kulichy, rukavice, vysoké boty, neopreny. Do vody jděte v plavkách, s plaveckou čepicí nebo prostovlasí, můžete mít botky a plavecké brýle.

Kromě toho, že budeme plavat podle pravidel, vám stručně vysvětlím, proč nemít pletenou čepici, a proč pokud možno plavat v …plavecké.

  1. Plavete ve vodě, která je chladná (nad 8,1°C), studená (4,1-8°C) nebo ledová ( 4°C a méně). Jste tam většino jednotky minut. Za tuto dobu vám z hlavy, která je nad hladinou, neuteče, v porovnání s tepelnou ztrátou zbytku těla, prakticky žádné teplo. Takže pro člověka, který nenamáčí hlavu, nemá teplá čepice prakticky žádný význam z hlediska celkové ztráty tepla.
  2. Myslíte-li to s otužováním vážně, nevyhýbejte se, zpočátku jen občasnému, namočení hlavy pod vodu. Je dobré tím zpočátku plavání končit, ale jakmile zjistíte, že to jde, bude vás to bavit, začnete plavat s výdechem do vody, zkusíte kraul, otevře vám to nové obzory. A to doslova, s brýlemi toho pod vodou uvidíte překvapivě hodně.
  3. Když už hlavu namáčet, nošte plavací čepici. Nenateče vám do uší, a ve vodě vydržíte ve větší pohodě mnohem déle.
  4. A nakonec to nejlepší: Nemáme dresy, jednotné plavky, vytetovaná loga…jediné, co nás – a všechny otužilce, kteří to myslí vážně – viditelně označuje jako skupinu, je právě jednotná plavecká čepice s logem. Není drahá a není pro každého, ale kdo plave víc než pár týdnů, kvalifikační předpoklady snadno splní. A kdo ne, prosím, kupte si za 2 stovky v Decathlonu jakoukoli plaveckou čepici, nebo to vydržte bez ní.

Kvízová otázka: Kdo se skrývá za rouškou a nevhodnou pokrývkou hlavy ?